صادر شده در: بروز رسانی:

وزیر تعاون کار و دادگاه اداری حکومت جمعه که یک محقق می تواند مشورت archives رئیس جمهور سابق فرانسوا میتران در مورد نسل کشی سال 1994 در رواندا در پایان یک نبرد قانونی بیش از دسترسی.

تبلیغات

دولت شورای اسلامی گفت: اسناد اجازه می دهد محقق فرانسوا Graner “برای روشن کردن یک بحث است که یک ماده از منافع عمومی”.

این حکم به پایان رسید یک نبرد قانونی توسط Graner و اعضای انجمن ماندن برای به دست آوردن دسترسی به بایگانی در نسل کشی رواندا.

در مارس 2015, فرانسوی, ریاست جمهوری اعلام کرد که این آرشیو در رواندا برای 1990-1995 خواهد بود محرمانه.

Graner پس از آن درخواست دسترسی به میتران archives. اما در سپتامبر سال 2017 فرانسه را بالای قانون اساسی اقتدار گفت: ریاست جمهوری بایگانی باید راز باقی می ماند پس از تحت قانون فرانسه, آرشیو از یک رئیس جمهور و یا وزیر می ماند راز 25 سال پس از آن مرگ شخص است.

میتران درگذشت در ژانویه سال 1996 پس از سال 1981 تا 1995 تصدی به عنوان رئیس جمهور.

مشکل تاریخچه

رواندا به مدت طولانی متهم فرانسه همدستی در این قتل عام که باعث شد پس از سال 1994 مرگ سابق رواندا دیکتاتور Juvenal Habyarimana هنگامی که هواپیما خود را به ضرب گلوله کشته شد. حدود 800,000 نفر – عمدتا توتسی – کشته شدند.

فرانسه هرگونه دخالت در قتل است اما پی در پی رئیس جمهور فرانسه تلاش کرده اند برای رسیدگی به این موضوع موجب ناراحتی است که تیره و تار روابط دو جانبه.

در آوریل 2019, رئیس جمهور فرانسه امانوئل پاکسازی منصوب پانل از کارشناسان به بررسی فرانسه اقدامات در رواندا.

این کمیسیون از هشت محققان و مورخان هستند “وظیفه مشاوره در تمام فرانسه archives مربوط به نسل کشی […] به منظور تجزیه و تحلیل نقش و مشارکت فرانسه در این دوره” را به ریاست جمهوری در بیانیه ای گفت.

(FRANCE 24 با AFP)

tinyurlv.htclck.ruulvis.netshrtco.de