خرید رپورتاژ

چه چیزی باعث سوء هاضمه می شود؟
بیماری یا زخم دستگاه گوارش ممکن است باعث سوء هاضمه شود. با این حال ، برای اکثر افراد ، نتیجه غذا خوردن زیاد ، خیلی سریع غذا خوردن ، خوردن غذاهای پرچرب یا خوردن در شرایط استرس زا است. سوء هاضمه به دلیل اسید معده اضافی ایجاد نمی شود. بلع زیاد هوا هنگام غذا خوردن ممکن است علائم شکم و نفخ را افزایش دهد ، که غالباً با سوء هاضمه همراه است. برخی از داروها همچنین می توانند روده معده را تحریک کرده و باعث سوء هاضمه شوند.

خسته یا استرس ، سیگار کشیدن ، یا نوشیدن زیاد الکل یا نوشیدنی های کافئین دار می تواند باعث سوء هاضمه شود یا آن را بدتر کند. این عوامل همچنین می توانند شرایط زیربنایی که باعث سوء هاضمه می شوند را بدتر کنند ، مانند فتق هیاتال و اختلال ریفلاکس معده به دستگاه گوارش (GERD). استرس عاطفی یا سایر شرایط روانی ممکن است منجر به درد شکم شود.

بعضی اوقات افراد دچار سوء هاضمه مداوم هستند که با هیچ یک از این عوامل ارتباطی ندارد. به این نوع سوء هاضمه عملکردی یا غیرقانونی گفته می شود و به دلیل مشکلی در نحوه حرکت غذا از طریق دستگاه گوارش ایجاد می شود.

برخی از علائم سوء هاضمه چیست؟
برخی از علائم مشخصه سوء هاضمه عبارتند از:

سوزش در معده یا شکم فوقانی
سوزش سردل
درد شکم
نفخ (احساس کامل)
بلچینگ و بنزین
حالت تهوع
استفراغ
طعم اسیدی
شکم “در حال رشد”
اسهال (گاهی).
علائم سوء هاضمه معمولاً در مواقع استرس و در زمان استراحت کاهش می یابد.

آشنایی با انواع بیماری‌های معده و بهترین زمان مراجعه به پزشک

سوء هاضمه چگونه تشخیص داده می شود؟
از آنجا که سوء هاضمه بسیار گسترده است ، مفید است که توضیحات دقیقی از ناراحتی که در اختیار پزشک خود قرار دهید ، تهیه کنید. در توصیف علائم ، سعی کنید که در شکم معمولاً ناراحتی ایجاد شود. به سادگی گزارش سوء هاضمه به عنوان درد در معده به اندازه کافی دقیق نیست که پزشک شما در شناسایی و درمان مشکل شما کمک کند.

برای تشخیص سوء هاضمه ، ابتدا پزشک شما باید از هرگونه بیماری اساسی مانند زخم خودداری کند. ممکن است شما اشعه ایکس معده یا روده کوچک داشته باشید. پزشک شما همچنین ممکن است از ابزاری به نام آندوسکوپ استفاده کند تا از نزدیک معده را مورد بررسی قرار دهد. آندوسکوپ یک لوله انعطاف پذیر است که شامل یک نور و دوربین برای تولید تصاویر معده و روده ها در روشی به نام آندوسکوپی است. گاستروسکوپی روشی مشابه است که برای ارزیابی فقط داخل معده استفاده می شود.