دلایل اصلی ایجاد اختلال و اختلافات می تواند با بهبود قراردادها ، ممیزی ها و کنترل ها تعدیل شود
پروژه های نفت و گاز پیچیده ، معمولاً در مقیاس بزرگ هستند و شامل یکپارچه سازی زنجیره های عرضه پیچیده و فناوری های متنوع می شوند. اما این پیچیدگی تاخیر ، اختلال ، نقص ، بهره وری از دست رفته و هزینه های بالاتر را که بسیاری از این پروژه های عمرانی و مهندسی را تحمل می کند ، توضیح نمی دهد.

HKA در بزرگترین بانک اطلاعاتی جهان در مورد ادعاها و اختلافات در زندگی واقعی ، در 114 پروژه نفت و گاز با ارزش حداكثر 603.7 میلیارد دلار از دو سال گذشته برای شناسایی و رتبه بندی دلایل اصلی آنالیز كرد (جدول را ببینید).

یافته های حاصل از تحلیل بازار جهانی بازار HKA’s CRUX Insight 2019 نشان داد که تغییر در دامنه عامل اصلی علت اصلی در این بخش و 5 بخش دیگر مورد بررسی است. با این حال ، نوسانات زیاد و تغییر قدرت در مذاکره از زمان سقوط قیمت نفت ، پویایی متفاوت را به وجود می آورد. از نظر تاريخي ، اعضاي نفت و گاز طراحي و خريد بسته هاي داخلي و مناقصه را براي نصب انجام دادند.

اکنون ، تحت قراردادهای مهندسی ، تهیه و ساخت (EPC) به شدت اصلاح شده ، خطرات مربوط به دامنه به پیمانکاران و در امتداد زنجیره تأمین منتقل می شود ، در بعضی موارد صرف نظر از توانایی در مدیریت آنها.

تخصیص نامناسب ریسک – به ویژه هنگامی که با پیش نویس ضعیف قراردادها ترکیب شود ، دومین علت شایع اختلافات در بخش نفت و گاز – اغلب عواقب ناگواری برای یک پروژه دارد.

پیمانکاران پایین پیشنهاد می دهند ، سپس تلاش می کنند تا از طریق سفارشات تغییر حداکثر بهبود را کسب کنند. ما در برخی موارد ادعاهای بسیار زیاد را بیش از حد بالا می بینیم. چنین فرصت طلبی توسط مدیریت تجاری ضعیف ایجاد می شود زیرا پیمانکاران نمی توانند منبع ضرر را نشان دهند.

مسائل مربوط به طراحی نیز در این بخش بسیار زیاد است. یک قالب دکل خارج از قفسه ممکن است مورد آزمایش و آزمایش قرار بگیرد ، اما اصلاحاتی که در این زمینه صورت گرفته است ، بدون ایجاد بررسی های دقیق مهندسی و توازن می تواند دارای اثرات فاجعه بار و گران قیمت و طرحی باشد که مستحکم نباشد. خیلی اوقات ، طرح ها خیلی زود به سمت مناقصه می روند.

کمبود مهارت های طولانی مدت صنعت ممکن است در رتبه بندی علیت ما نادیده گرفته شود. افزایش منابع تجدید پذیر فقط می تواند مشکلات استخدام و نگهداری را برای آنچه که به عنوان یک “صنعت کثیف” تلقی می شود ، تشدید کند. کارشناسان بخش ما معتقدند که این شکاف شایستگی حداقل نیمی از 10 عامل اصلی ایجاد کننده وجود دارد – به ویژه مدیریت و مدیریت ضعیف قرارداد.

مشکلات مربوط به طرز کار بیشتر از سایر بخش ها است. بسیاری از پیمانکاران به جای هنجارهای بین المللی نسبت به رویکردهای سنتی و استانداردهای خود متعهد هستند. از کیفیت فولاد گرفته تا جوشکاری ، ادعاهای مربوط به مواد عادی و نقص در بسیاری از اختلافات وجود دارد.

مقررات سختگیرانه در مورد ایمنی و استانداردهای زیست محیطی نیز محدودیت های عملیاتی را دارد. و همچنین به عنوان برنامه زمانبندی سفرهای زنجیره‌ای با زنجیره‌های پیچیده تأمین ، مدیران پروژه باید از طریق مراجع مختلف ، معمولاً در سطح ملی ، ایالتی و محلی ، مسیر خود را گشت و گذار کرده و با رعایت چندین آیین نامه ، از استانداردهای فنی محیطی گرفته تا تعیین شده ، تا مجوزهای لازم را تأمین کنند.

تاخیر در دسترسی به سایتهای مختلف اختلافات زیادی را ایجاد می کند. تراکم زمانی اتفاق می افتد که آثار به درستی برنامه نویسی نشوند ، یا برنامه ها نیاز به تغییر داشته باشند. بهره وری در هنگام همپوشانی معامله و کار چند برابر می شود. تأثیرات ضربه زدن روی آثار خطی می تواند بسیار مختل کننده باشد ، زیرا خدمه و تجهیزات باید برای سایر بخش ها مجدداً مورد استفاده قرار گیرند و باعث تراکم یا درگیری با کارهای مجاور شوند.

جلوه های دومینو مشابه وقتی پروژه هایی را که دیر به سایت تحویل داده می شوند ، کل پروژه ها را تحت تأثیر قرار می دهند ، با توالی نصب ها با تحمل های بسیار تنگ ، ویران می شوند.

در حال تغییر تولید انرژی باعث تحریک فن آوری می شود زیرا تولید کنندگان به دنبال سرمایه گذاری در زیرساخت های جدید به دنبال حداکثر تولید از تسهیلات موجود هستند. به طور سنتی ، راه حلهای جدید قبل از کاربرد ، خارج از پروژه به اثبات رسیده است. شرکت های کوچکتر و سرمایه گذاری های مشترک به طور فزاینده مایل به استفاده از فناوری های نوظهور قبل از اثبات ، باعث پیچیدگی و خطر هستند. شرکت افق نوین هما

راه پیش رو
بدون تغییر اساسی ، این الگوی اختلافات ادامه خواهد یافت. برای به اشتراک گذاشتن و مدیریت بهتر ریسکها می توان در مورد قراردادها مذاکره کرد. ممیزی درهای مرحله می تواند تغییرات دامنه و محدود بودن طرح را تضمین کند. کنترل مؤثر پروژه ها ، اجرای حرفه ای تر قراردادها و مدیریت تجاری هوشمندانه از ادعاهای بیش از حد تورم جلوگیری می کند. با توجه به کمبود مهارت های در حال رشد ، تیم های پروژه همچنین می توانند از تمرینات بازی جنگی که اختلافات احتمالی قراردادی را پرچم دار می کند ، بهره مند شوند.

پروژه های نفت و گاز بدون ایجاد ترکیب آنها با چالش های کافی روبرو هستند.