دادگاه عربستان سعودی هشت نفر را به زندان محکوم کرد اما احکام اعدام را در قتل جمال خاشقجی تخفیف داد

صادر شده در: 07/09/2020 - 16:45اصلاحشده: 07/09/2020 - 16:47 رسانه های دولتی روز دوشنبه در محاکمه ای که مورد ا

توسط NEWSPISHGAMANNN در 17 شهریور 1399

صادر شده در: 07/09/2020 - 16:45اصلاحشده: 07/09/2020 - 16:47

رسانه های دولتی روز دوشنبه در محاکمه ای که مورد انتقاد گروه های بين المللی حقوق بشر قرار گرفت، از احکام زندان برای هشت متهم در قتل جمال خاشقجی روزنامه نگار خبر داد.

تبلیغات
ادامه

تلویزیون دولتی عربستان جزئیات کمی در مورد احکام نهایی صادر شده علیه اتباع سعودی فاش کرد که نام آن ها علنی نشد. این حکم پس از آن صادر می شود که پسران خاشقجی در ماه مه گفتند که قاتلان را «عفو» کرده اند و پنج نفر از محکومان را از اعدام نجات داده اند.

دادگاه حداکثر حکم ۲۰ سال زندان را برای پنج نفر از متهمان صادر کرد. دیگری حکم ۱۰ ساله دریافت کرد و به دو نفر دیگر دستور داده شد که هفت سال زندان خدمت کنند.

این محاکمه مورد انتقاد گسترده گروه های مدافع حقوق و یک بازپرس مستقل سازمان ملل متحد قرار گرفت و خاطر نشان کرد که هیچ مقام ارشد و نه کسی که مظنون به دستور قتل باشد مجرم شناخته نشده است. استقلال دادگاه نیز مورد پرسش قرار گرفت.

خاشقجی پیش از کشته شدنش به طور انتقادی از محمد بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی در ستون هایی برای روزنامه واشینگتن نوشته بود. او حدود یک سال در تبعید در آمریکا زندگی می کرد چرا که شاهزاده محمد بر سرکوب عربستان سعودی بر فعالان حقوق بشر، نویسندگان و منتقدان جنگ ویرانگر پادشاهی در یمن نظارت داشت.

خاشقجی در اواخر سال ۲۰۱۸ در داخل کنسولگری عربستان سعودی در ترکیه کشته شد.

نامزد خاشقجی حکم را «هدر دادن» می نامد

آگنيس کالانارد گزارشگر ويژه سازمان ملل متحد در مورد اعدام های فرادجرم، خلاصه يا خودسرانه، در پاسخ به اين حکم گفت محاکمه فاقد «مشروعیت قانونی يا اخلاقی» است.

کالامارد این واقعیت را تقبیح کرد که «مقامات سطح بالایی که اعدام را سازماندهی و در آغوش گرفتند ... از همان ابتدا آزاد شده اند" و شاهزاده محمد "به خوبی در برابر هر نوع موشکافی معنی دار در کشور خود محافظت باقی مانده است".

هاتیس سنگیز نامزد ترک خاشقجی نیز این دادرسی را به عنوان «هج» رد کرد.

سنگیز در یک توییتری به زبان ترکی گفت که این حکم «عدالت را به سخره کامل می گیرد... جامعه بين المللي اين يه هديه رو قبول نميکنه

سنگیز نوشت: مقامات سعودی این پرونده را می بسته اند بدون اینکه جهانیان حقیقت این را بدانند که چه کسی مسئول قتل جمال است.

"چه کسی آن را برنامه ریزی کرد، چه کسی آن را سفارش داد، جسد کجاست؟ این ها مهم ترین پرسش هایی هستند که کاملاً بی پاسخ می مانند.»

>> همچنین بخوانید: نامزد جمال خاشقجی در مورد قتل او: 'ما به یک محاکمه بی طرف و مستقل نیاز داریم'

'مسئولیت کامل' اما بدون دانش

در اکتبر ۲۰۱۷ تیمی ۱۵ مامور سعودی برای دیدار با خاشقجی در کنسولگری عربستان سعودی در استانبول به خاطر آنچه که فکر می کرد انتصابی برای برداشتن اسناد مورد نیاز برای همسری با سنگیز است، به ترکیه اعزام شدند. گفته می شود این گروه شامل یک پزشک قانونی، افسران اطلاعاتی و امنیتی و افرادی بود که برای دفتر ولیعهد کار می کردند.

مقامات ترکیه ادعا می کنند که خاشقجی کشته شده و سپس با اره استخوانی تکه تکه شده است. جسدش پيدا نشده . ترکیه ظاهرا کنسولگری عربستان سعودی را باگ کرده بود و صوتی از این کشتار را با سیا در میان دیگران در میان گذاشته است.

این کشتار غم انگیز که در حالی صورت گرفت که سنگیز در خارج از ساختمان منتظر او بود، محکومیت بین المللی را به خود جلب کرد.

...


tinyurlv.htu.nuclck.ruulvis.netshrtco.de
آخرین مطالب